Ahşap ürünler yeniden popüler

 

 

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Ahşap, kolay bulunabilirliği ve kolay işleniyor olmasından dolayı pek çok alanda kullanılagelen bir malzeme olmuştur. Bunun yanında ahşabın bir diğer anlamı da,  kimi sanat tarihçilerine göre, betonun ebediliği simgelemesine karşılık, faniliği simgeliyor olmasıdır.. Dini ve sivil mimarinin yanında gündelik eşyalarda da kullanılan Ahşap, zirve dönemine Osmanlı Devleti zamanında ulaşmıştır. Diğer malzemelere göre ahşabın özen ve sabır gerektiren bir yapısı vardı ve bu  işle uğraşan zanaatkarlara neccar denmekteydi.  Ceviz, elma, gül, armut, meşe, sedir ve abanoz gibi ağaçlar bu alanda kullanılan belli başlı ağaç türleridir.

 

Dini mimaride oldukça yaygın olarak kullanılan ve günümüze kadar ulaşmış olan ahşap sanat eserleri, bugün bile büyük ilgi odağı olmaktadırlar.

 

Çeşitli yıldız ve geometrik motiflerin işlenmiş olduğu II. Bayezid Camii kapı yüzeyi, ahşap sanatının örneklerinden biridir.

Manisa Muradiye Camii kapılarında bulunan, panolar halinde farklı desenlerle düzenlenmiş kapı üzerine işlemelerde ahşap sanatının zarif örneklerinden biridir.

 

Dini mimarinin yanında farklı pek çok alanda kullanılan ahşap örnekleri özellikle rahle, cüz mahfazası, çeyiz sandığı, sehpa, hediyelik aksesuar kutuları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sedefli ve kakma el işçiliği ile yapılan kutu örnekleri ise en bilinen ahşap obje örneklerindendir.

  1. Yy ait bir ahşap işlemeli bir kutu örneği.

  1. yy ait bir kutu örneği.

Geçmişten günümüze kadar bozulmadan ulaşmış olan Ahşap sanatı geleneği, günümüzde hazır üretim ve ucuz maliyetli ürünlerin tercih edilmesiyle yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuştur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, ülkemizin kimi yerlerinde küçük tezgahlarda varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. Ahşap el işçiliğiyle yapılan sandık, beşik, kaşık gibi ev gereçlerinin yanı sıra çocuk oyuncakları, hediye kutuları, masa ve duvar saatleri şeklinde yaşatılmaya devam etmektedirler. Ahşap ürünlerin sayısı arttıkça ve eski estetik görünümü yeniden modernleştirilmiş haliyle gün yüzüne çıktıkça da beton yığınları arasında bunalmış olan şehir insanımızın ilgisini fazlasıyla çekmeye başlamıştır.

El işçiliği ile yapılmış ahşap hediyelik örneği.

Ahşap duvar saati örneği.

Osmanlı motifli lüks ahşap kutu örneği.

 

 

 

Share

LEAVE A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir